Gästbok







  • Civ.ekonom

    Peder Norman

    2017-08-08 21:37:05

    Söker ryttmästaren Carl Heinrich Norman, Västgöta kavalleriregemente. Född i Pommern ca1655 . Död i dansk fångenskap 1719.

    Kommentarer

      Det finns ännu inga kommentarer
    Svara
  • släktforskare

    Göran Ramme

    2017-08-07 13:27:57

    Emma Kristina Mellén född 5/8 1851 avlider den 3/12 1915 på sid 116 se nr 7 F:3 Falköping stadsförs. (ö.lands).
    Hon är gift 1880-01-30 i Falköpings landsfs med Alexander Borg f 26/12 1853.
    Alexander Borg och Emma Kristina finns med familj på Falköpings landsförsamling AIIa:1 s 62 (1899-1911) med hittas ej i nästa bok fr.o.m 1912.
    Alexander Borg finns ej heller i Dödbok 6. Någon som kan lösa mitt problem.
    Hälsningar Göran Ramme.

    Kommentarer

    • Arne Granquist

      2017-08-10 11:26:17

      Borg, Alexander arbetare från Gunnestorp Nolgården
      död 9 maj 1924
      Falköpings landsförsamling (R) F:1 (1924-1937) Bild 30 / sid 101
    • Arne Granquist

      2017-08-10 11:11:37

      Falköpings landsförsamling, Östra AIIa:3 omfattar 1911-1974
      och är ej skannad, omfattas fortfarande av sekretess
    Svara
  • hej hjälp johnb.

    john bevegård

    2017-07-24 20:36:57

    hej! vill ha hjälp hitta kapten över västgöta ståndsregemente han heter johan Ramzell kapten. f 1665-1730 från skog wik Värmland gift med britabeata lennartsson rosenbielke uggla . han tjänstgjorde i Danmark hos christian 2 . och i England tyskland dog på besök hemma i Ramsberg far johannes salamontanus mor Catharina fellenia. hälsningar John bevegård.

    Kommentarer

    • Arne Granquist

      2017-07-25 12:04:55

      Har du tillgång till DISBYT?
      Finns många forskare som säkert kan hjälpa dig
      sök både på Ramzell och Ramsell
    Svara
  • Svensdotter Kvist (Wiberg), Britta Stina

    Gilbert Lövenstad

    2017-05-18 12:14:36

    Hej!
    Jag skulle vilja få hjälp med Britta.
    I mitt register står att hon dog 1925-04-24 men nu hittar jag inte igen varifrån den uppgiften kommer.
    Jag har Sveriges dödbok 1901-2013 men hon verkar ha gått upp i rök.
    Hon måste ha levat 1907.

    Wiberg, Karl Gustav
    Viken
    Död 26/12 1907.
    Kyrkobokförd i Falköpings landsförs (Skaraborgs län, Västergötland).

    Född 2/4 1830 i Fivlered (Skaraborgs län, Västergötland).

    Gift man.

    Wiberg, Karl Gustav
    Arbetskarl
    Viken, Falköping

    Svensdotter Kvist, Britta Stina
    Inhyses piga
    Liagården, Bestorp, Redberga, Marka

    Vigda 13/6 1880 i Marka (R)

    Övriga uppgifter
    Kvinnan född: 18460219
    Mannen född: 18300402
    --------------
    Källa: Vigsel- och lysningsbok

    Kommentarer

    • Gilbert

      2017-08-25 21:20:39

      Tack. Men varför är hon inte med i dödboken?

      Gilbert
    • Arne Granquist

      2017-05-19 09:16:52

      Din notering stämmer

      24 april 1925
      Wiberg, Brita Stina f Qvist
      änka från Viken född 19/2 1846
      Marasmus senilis
      Falköpings landsförsamling (R) F:1 (1924-1937) Bild 31 / sid 102 (AID: v82087.b31.s102, NAD: SE/GLA/13108)
    Svara
  • söker Mattias Biörnsson Lund, ryttare

    Annika Ödman

    2017-04-25 10:15:24

    hej, jag letar efter en anfader från Ledsgården, Gökhem - ryttaren Mattias Biörnsson Lund. Han bör vara född 1679 och var ryttare 1701-1720 (vad jag har hittat så här långt) i Västgöta tre- o femmänningsregemente till häst. Han finns i mantalslängderna på Ledsgården fram till 1740, sen tar sonen Jacob över Ledsgården.
    min fråga är: När dog Mattias Biörnsson Lund. jag kan inte hitta något i dödboken för Gökhem.
    tacksam för hjälp och om någon har annan info om honom o hans familj.
    /Annika Ödman

    Kommentarer

    • Anders Bäckström

      2017-07-16 20:47:14

      Hej!

      Ok, vad synd! Jag kan inte heller hitta mer än du gjort.
      Mattias är min farfars farfars morfars farfar.
    • Annika Ödman

      2017-06-29 16:13:53

      hej Anders
      dessvärre har jag inte fått veta något mer om Mattias och när han dog.
      jag är fortfarande intresserad av att veta mer...
      /Annika Ödman
    • Anders Bäckström

      2017-06-14 20:04:47

      Hej!

      Är nyfiken på om du fått veta något mer? Han är nämligen i mitt släktträd också. Hör gärna av dig))
    Svara
  • Pensionär

    Sten Wilson

    2017-04-04 17:34:03

    Hej
    Söker dödsdag för min faster Gunvor Anna-Lisa Wilson. Begravd i Broddetorps kyrka begravd förmodligen i början på 2000-talet

    Kommentarer

    • Anna-Karin Glans

      2017-04-04 22:48:34

      Wilson Gunvor Anna-Lisa död 20040302 på Äldreboende Skogsmarksvägen 14 Essinge Stockholm.
      Wilson Gunvor Anna-Lisa född 19190404 i Bolum
      Skaraborg
      Källa Dödbok 1901-2013
    Svara
  • Fotograf Ludvig Ericson, 1864-1924

    Anna Nydegger

    2017-03-03 19:24:07

    Hej!
    Det gäller en känd fotograf som levde i Skövde/Falköping, Ludvig Ericson han var aktiv fotograf mellan åren 1864-1924.
    Jag undrar om det finns nåt arkiv på hans bilder?
    Alltså, jag har en bild på en man vars fotograf är Ludvig Ericson, Filial Mösseberg.
    Jag skulle gärna vilja veta vem den mannen är på bilden.
    Häls. Anna

    Kommentarer

    • Anna Nydegger

      2017-03-09 13:52:59

      Tack.
      Jag har lagt in vår bild på Rötters porträttarkiv. Jag har även mejlat till Falköpings museum men ännu inte fått något svar.
      Anna
    • Pia Wallengren

      2017-03-06 09:46:23

      Hej Anna
      Om du skickar bilden till mig, pia.wallengren@bredband.net så kan jag skicka ut den till våra medlemmar, så får vi se om någon känner igen personen i fråga.
    • Ane Granquist

      2017-03-06 09:39:25

      Falköpings museum har ett stort bildarkiv. Kanske finns något där.
      I Rötters Porträttarkiv finns några avdelningar från Falköping med foto av LE. De flesta oidentifierade, men värt att
      titta på bl.a.
      http://www.genealogi.se/faktabanken/portraettfynd-ren-index/vaestergoetland/falkoping/ludvericson_
    Svara
  • Soldat Mörk

    Lena Crommert

    2017-02-07 19:13:39

    Letar efter födelse för Anders Mörk. Enl.AI:1 s.23 i Bjurum är han född 1764 I G.hem? I rullorna är han född däromkring. Gifter sig 17921028 med Margareta Ericsdotter och är då änkling. Hittar honom inte i Gudhem eller Gökhem. Känner ngn till att han blev lämnad av zigenare/tattare över vintern hos torpare men blev aldrig hämtad på våren (min farmor berättade detta). Han var säkert mörk som soldatnamnet anger då hans sonson och sonsons dotter var mkt mörka både hår och hy. Han dör på fältsjukhuset i Tångelanda 1808.
    Vore roligt om ngn vet mer om honom.
    Tacksamt Lena

    Kommentarer

    • Lena Crommert

      2017-02-08 13:34:32

      Tyvärr finns inget mer där:(
      Lena
    • Lena Crommert

      2017-02-08 13:34:30

      Tyvärr finns inget mer där:(
      Lena
    • Pia Wallengren

      2017-02-07 23:34:53

      Du kan ju kontrollera med Centrala Soldatregistret om de har mer upplysningar på honom.
    Svara
  • Holma

    Birgitta Fridéhn

    2017-02-02 10:24:25

    Hej!
    Jag har nyligen börjat forska i min släkthistoria. Min mormorsmor föddes i Holma, Skaraborg 1845 enligt alla notat i församlingsböcker i Göteborg (dit hon flyttade). Var kan jag hitta kyrkböcker från Holma? Använder ArkivDigital.
    Tacksam för hjälp.

    Kommentarer

    • Arne Granquist

      2017-02-05 10:26:49

      Halna, lite slarvigt skrivet, skulle kunna tolkas som Holma
    • Birgitta Fridéhn

      2017-02-05 00:19:58

      Hej och tack för era svar. Har tittat i Baltaks församlingsbok men hittade inte min släkting där.
      Hittade Holma rote i Karleby men inte min släkting.
      Hoppas att jag så småningom hittar henne...!
      Tack!
      Birgitta
    • Mikael

      2017-02-03 18:20:25

      Hej Birgitta.
      Prova att leta i Baltaks församling (R). Spinneriet i nuvarande Madänsholm (iBaltaks socken) hette Holma spinneri.
    • Arne Granquist

      2017-02-02 11:42:50

      Enligt en notis i Wikipedia fanns en Holma socken som numera ingår i Karleby socken.
      Men det var ca 500 års sedan, så konstigt om det skulle stå i en modern notis.

      Från Falbygdsrötter är dessa personer födda i Karleby 1845

      Anders Gustav 18450207
      Anders Gustav 18450922
      Anders Gustav 18451110
      Anna Britta 18451123
      Charlotta 18450805
      Charlotta 18451011
      Johan Enok 18450223
      Johanna Sofia 18450709
      Karl Johan 18450311
      Klara Charlotta 18450527
      Maja Lisa 18450113
      Matilda Josefina 18450207
      Sara Maja 18451216

      ps skivan är sökbar så om hon inte finns med här ovan kanske jag kan hitta henne ändå

      Arne
    Svara
  • Pensionär

    Ann-Marie Persson

    2017-01-30 13:39:57

    Hej! Forskar just nu i min mormors släkt. Hon hette Wilhelmina Lind och var född 29/9 1880 i Falköping . Jag har kommit till hennes farmorsfar som hette Johannes Fast Andersson, född 24/4 1791 i Slöta och dog 13/12 1861 i Wilske-Klefa. Hans hustru hette Maria Jonsdotter eller Jönsdotter och var född 1788 i Wilske-Klefa och dog där 17/5 1852.
    Det jag undrar över är vem som var deras föräldrar. Johannes var soldat i Skaraborgs regemente.
    Tacksam för svar.Der minsta lilla kan vara till hjälp. Med vänliga hälsningar Ann-Marie Persson

    Kommentarer

    • Ann-Marie Persson

      2017-02-02 19:14:13

      Hjärtligt tack för svaret. Jag ska fortsätta söka och använda mig av de upplysningar jag fick. Tack än en gång.
    • Arne Granquist

      2017-01-30 18:27:42

      Vid Klovstenstorp i Friggeråker finns en Johannes född 24/4 1791 i Slöta.
      Men, jag tycker mig läsa hans efternamn som Larsson
      Torbjörntorp (R) AI:3 (1816-1820) Bild 18 / sid 25
      Födelse för denna johannes
      föräldrar Lars Andersson o Maria Larsdotter i Mellomgården Holma
      Karleby (R) C:4 (1772-1833) Bild 39 / sid 69
    • Arne Granquist

      2017-01-30 18:05:28

      en chansning för Maja

      Eftersom paret gifter sig i Friggersåker kan man tänka sig att Maja är född där
      22 mars 1788 Maja
      Jonas Eriksson o Maja Persdotter i Mörkagården
      Friggeråker (R) C:2 (1756-1849) Bild 27 / sid 25
    • Arne Granquist

      2017-01-30 17:45:24

      Vigda i Friggeråker 10 okt 1816
      Falköpings stadsförsamling (R) C:3 (1756-1834) Bild 82 / sid 157
    Svara